Forum www.socjologiastw.fora.pl Strona Główna

www.socjologiastw.fora.pl
Forum Studentow Socjologii w Stalowej Woli
 

Procesy Grupowe dr.B.Więckiewicz wykład 12.X

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.socjologiastw.fora.pl Strona Główna -> Procesy grupowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
agus8877




Dołączył: 11 Paź 2007
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rudnik nad Sanem

PostWysłany: Śro 18:47, 17 Paź 2007    Temat postu: Procesy Grupowe dr.B.Więckiewicz wykład 12.X

P. Rybicki- zbiorowość określa pewną wyodrębnioną liczbę ludzi. Są jednak zbiorowości, których podstawowym wyróżnieniem jest pewna cecha uznana jako ważna dla zbiorowości:
- płeć
- wiek
- zawód

Nie stwarza bezpośrednio zbioru ludzi społecznej całości, ale może być podstawą uświadomienia sobie tworzenia wspólnych spraw, które stanowią istotę tworzenia grup społecznych, ale także związku zawodowego, związku emerytów czy innych organizacji.

Zbiorowości wyróżniono ze względu na społecznie ważną cechę, które mogą stać się podstawa do tworzenia się grup społecznych. Tę zbiorowość nazywamy Kategoria społeczną. Te kategorię stanowią podstawę tworzenia sie grupy społecznej. Kategorie społeczne, w których występuje określona więź tworzą zbiorowości społeczne. Te pojęcia( zbiorowość społeczna i grupa społeczna) używane były zamiennie.Współcześnie pojecie grupy społecznej używane jest do zbiorowości społecznych, które wytworzyły wewnętrzne organizacje, i których członkowie tejże grupy pozostają ze sobą w tak zwanej interakcji społecznej.

Grupą społeczną określamy zbiory ludzi, które w dążeniu do wspólnych wartości połączeń są więzią społeczna i zarazem wytworzyli wewnętrzną organizację. Społeczności mogą być lokalne, regionalne, związane z określonym terytorium jak np. miasto, wieś, ale mogą też być społeczeństwa wielkie np. narodowe czy też o zasięgu globalnym.
Społeczeństwa globalne określane jest mianem społeczeństwa ogólnego ( kompleksowe lub historyczne). Służy do określenia pewnych grup nazwanych społecznościami zintegrowanymi do pojęcia państwa. Na społeczeństwo państwowe składa się pewna kultura i w miarę wspólne, podobne warunki bytu.
Są 4 zasadnicze elementy wpływające na ukonstytuowanie się grupy. Każda grupa musi składać się z określonej liczby osób. Następnie z wartości wspólnotowych musi być więź społeczna i wewnętrzna organizacja. Zbiór osób jest elementem zasadniczym istnienia grupy społecznej. Grupy społeczne mogą charakteryzować się różną liczebnością od 2 do wielu tysięcy, milionów miliardów. Z liczebnością grupy wiążą się 3 istotne zagadnienia:
- minimum osób, aby grupa mogła istnieć
- związane jest z wpływem liczebności grupy na pozostałe elementy konstytutywne grupy
- wpływ wartości wspólno - grupowych i organizacje wewnętrzne na liczebność danej grupy

Św. Tomasz z Akwinu- człowiek może rozwijać 3 kwestie żyjąc w społeczeństwie:
- wartości moralne
- wartości intelektualne
- wartości fizyczne
Auguste Comte- w 1835 roku sformułował po raz pierwszy pojęcie "socjologia". Składa się z 2 części z łac. socius- społeczność, zbiorowość i z gr. logos- nauka, wiedza.
Herbert Spencer- powstała I katedra socjologii w 1895 roku w USA w Chicago.( Albert Small). W Polsce w 1920 roku na Uniwersytecie w Poznaniu- Florian Znaniecki.
W miarę wzrostu liczby osób w grupie wzrasta liczba możliwych stosunków interpersonalnych: n*(n-1)/2
n- liczba osób w grupie

Wzrost liczby stosunków interpersonalnych w grupie może wpływać w sposób pozytywny lub negatywny na funkcjonowanie grupy. Wiele grup rozstrzyga czy wzrost liczebności jest opłacalny czy nie. Gdy ma działanie negatywne to następuje odgęszczenie grupy. Ogólnie przyjmuje się, że wzrost członków w grupie wpływa korzystnie na osiąganie przez nią różnych celów. Przykładem mogą być partie polityczne czy związki zawodowe.
Istnieją też grupy, które ograniczają w sposób celowy liczebność, aby wyeliminować brak jednolitości poglądów, wielość innych celów i wprowadzić większość, zgodność w działaniu. Istnieje prawo Owsona: mówi ono, że im większa liczebność grupy tym mniejsza tendencja do aktywnego uczestnictwa członków tej grupy w jej różnych działaniach.

Simmel twierdził, że na właściwą organizacje grupy olbrzymi wpływ ma częstotliwość i poziom komunikacji. Mniejsze grupy są sprawniejsze w działaniu bo poziom komunikacji w nich jest wyższy niż w grupach dużych. W grupach małych komunikacja jest wyższej jakości.Simmel zwracał uwagę na tzw. radykalizm zachowań grupy. Tłumaczył to tym, że tylko proste idee są zdolne poruszyć i popchnąć do działania wielkie masy ludzkie. To co ma być wspólne powinno być ogólnodostępne. Liczebność grupy pozostaje w ścisłej korelacji z organizacją tej grupy. Im większa liczba grupy tym częściej zachodzi konieczność tworzenia w ramach tej grupy mniejszych podgrup czy organizacji grupowych. Przy wzroście liczby podgrup w grupie wzrasta liczba tworzenia instytucji nadzorujących. Prawo Parkinsona głosi, że części organizacyjne, grupy powoduje inny wzrost w strukturze organizacyjnej grupy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.socjologiastw.fora.pl Strona Główna -> Procesy grupowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deox v1.2 // Theme created by Sopel & Download

Regulamin